На базі клінічної лікарні «Феофанія» в Києві стартувала підготовка з роботичної цифрової лапароскопії хірургів з різних областей України. Серія дводенних воркшопів організована Центром хірургічних інновацій.
Фахівці тренуються на роботичній системі цифрової лапароскопії дистанційного керування Senhance («Сенхенс»). Цей робот-хірург вироблений американською компанією TranceEnterix та використовується у передових клініках США, Європи та Азії. Перший в Україні сертифікований робот «Сенхенс» з’явився в «Феофанії» в 2020 році. Представництво німецької компанії Bowa передало систему на безкоштовну апробацію.
«Без сумніву, це велике досягнення. Наша система єдина в Україні, вона підтримується компанією-виробником, є сертифікованою і має всі необхідні документи для того, щоби використовуватися для лікування наших пацієнтів», — повідомив головний лікар «Феофанії» Ігор Семенів.
Комплекс «Сенхенс» складається до чотирьох роботизованих рук-маніпуляторів, до яких кріпляться багаторазові лапароскопічні інструменти діаметром 3, 5 або 10 мм, що обертаються на 360 градусів. Принцип reusable сприятиме суттєвому здешевленню роботизованих операцій в Україні. Під час операції хірург дистанційно керує руками робота за допомогою маніпуляторів, сидячи в спеціальному кокпіті в 2-2,5 метрах від пацієнта. Це дозволяє значно зменшити фізичне виснаження хірурга під час тривалих операцій. Крім того, обмежений контакт з пацієнтом знижує ризик інфекціонування лікаря, зокрема у період поширення Covid-19.
«Це надзвичайно комфортно фізично. Хірург сидить у зручному положенні, виконує маніпуляції за допомогою спеціальних інструментів, які нагадують лапароскопічні інструменти, якими ми зазвичай працюємо. Якщо оперативне втручання триває понад 3 години, для хірурга це дійсно комфортно і зручно. Отримуєш задоволення від таких операцій», — сказав учасник воркшопа, головний хірург Збройних Сил України командування Медичних сил ЗСУ полковник медичної служби Костянтин Гуменюк.
Кокпіт оснащений монітором, в якому хірург бачить оперувальну ділянку у форматі 3D. Зображення можна наближати або віддаляти. Штучний інтелект виявляє ключові анатомічні структури та залишає хірургу підказки. Система Senhance eye tracking дозволяє направляти камеру рухом очей, позбавляючи необхідності присутності на операції хірурга-асистента. Тактильний зворотній зв’язок haptic effects передає відчуття щільності тканини на маніпулятори та руки хірурга.
Роботизовані руки з точністю повторюють рухи хірурга, в той же час убезпечують пацієнта від тремору. Завдяки інструменту 3 мм Senhance — єдина в світі роботизована лапароскопічна система, що може використовуватися для оперування дітей. «В дитячій хірургії дуже великий спектр малоінвазивних операцій і використання такої техніки в майбутньому є дуже перспективним для лікування дітей з хірургічною патологією особливо з різними вадами розвитку. Дана методика дозволяє лікарю більш безпечно виконати маніпуляції у більш складних ситуаціях. Це дозволяє убезпечити хірургічне втручання для пацієнта», — наголосив професор кафедри дитячої хірургії НМУ ім. Богомольця на базі дитячої спеціалізованої лікарні Охматдит Василь Притула.
Senhance може використовуватися для оперативних втручань при онкологічних, урологічних, гінекологічних та інших патологіях. Восени фахівці «Феофанії» пройшли сертифіковане навчання роботі з Senhance в Нідерландах, а починаючи з грудня провели з його використанням близько 10 складних операцій. Для пацієнтів такі втручання безкоштовні.
Система Senhance відрізняється короткою кривою навчання та можливістю обміну знаннями з іноземними колегами: роботи, що працюють в будь-якій операційній світу, можуть об’єднуватися в інтелектуальну систему Trust, яка дозволяє обмінюватися анатомічними орієнтирами, хірургічними методиками, тощо.
За словами головного лікаря «Феофанії», в перспективі на базі лікарні планують створити спеціальний навчальний центр. «Ми крок за кроком йдемо до створення Всеукраїнського центру роботизованої хірургії. Хочемо не тільки допомагати пацієнтам, але й навчати колег з різних лікувальних установ освоювати ці методики, тому що за роботизованою хірургією майбутнє. І я сподіваюся, що це буде поштовхом для того, щоби інсталювати роботизовану хірургію в інших лікувальних закладах», — сказав Ігор Семенів.
2023 Digital Laparoscopy