Перший сертифікований робот-хірург Senhance: у столичній «Феофанії» успішно прооперували жінку з пухлиною нирки

    У клінічній лікарні «Феофанія» пацієнтці видалили нирку зі злоякісною пухлиною задопомогою першої в країні сертифікованої роботичної системи «Сенхенс» (Senhance). Про це йдеться в сюжеті 1+1 з операційної. 

 

    Під час основного етапу операції хірург напряму не контактує з пацієнтом. За допомогою спеціального маніпулятора він на відстані 2-х метрів керує хірургічнимиінструментами, які кріпляться до роботизованих рук. Ці інструменти багаторазові, що здешевлює операцію.

   «Після підготовчого етапу біля пацієнтки залишається асистентхірурга, операційна медсестра, а основний хірург займає своє робоче місце — за два метри від пацієнта — і тоді тільки починається основний етап операції. Хірург сідає за кокпіт, надягає 3D-окуляри і потрапляє у доповнену реальність», — передає з операційної кореспондентка Ірина Маркевич.

 

    Роботизована система стежить за рухом зіниць хірурга: очима лікар може переміститикамеру у бідь-який кут. Його руки керують маніпулятором. Хірурги за операційним столом можуть стояти 10-12 годин і більше, а робот дозволяє сидіти, позбавляєсильного фізичного навантаження та підвищує якість операцій. Сам маніпулятор даєхірургу навіть тактильні відчуття тканин, якби він відчував їх на дотик, якщо оперував би власноруч. 

 

    «Система дозволяє більш фіксовано працювати в рані і дозволяє робитибільш передбачені рухи: немає тремору», — розповідає Павло Яковлєв, керівник Центру урології та онкоурології клінічної лікарні «Феофанія». Як розповідають у «Феофанії», наразі всі лапароскопічні операції можна виконувати задопомогою робота — він дозволяє робити їх ще менш травматичними. 

 

    Після видалення нирки пацієнтку випишуть додому вже на другу добу. Для жінки, як і дляінших пацієнтів «Феофанії» такі роботизовані операції безкоштовні. «Для пацієнтів насьогодні безкоштовно. Стратегічною нашою метою є створення Всеукраїнського центруроботизованої хірургії, ми хочемо виступити навчальною базою для всієї України», — повідомив головний лікар Ігор Семенів.

 

    «Роботи зі штучним інтелектом навряд коли-небудь замінять лікарів, бо кожний людський організм неповторний. Однак роботизована медицина вже перевернула хірургію у світі. Роботи надають хірургам суперздібності, які допомагають оперувати в таких тонких і важкодоступних місцях, де лише людських рук замало», — йдеться в сюжеті. 

 

    Система цифрової лапароскопії дистанційного керування «Сенхенс»вироблена американською компанією TranceEnterix та використовується упередових клініках США, Європи та Азії. Перший з таких роботів в Україні з’явився в«Феофанії» восени 2020 року. Станом на сьогодні це обладнання перебуває в клініціна безкоштовній апробації.